Zastosowanie fasad szklano-aluminiowych

Zastosowanie fasad aluminiowo-szklanych

Zastosowanie fasad szklano-aluminiowych jest szersze, niż może się wydawać. Od lat 30 – tych XX wieku na stałe wpisały się one w architektoniczne trendy na całym świecie. Sprowadzanie ich wyłącznie do biurowców, czy drapaczy chmur to ogromne uproszczenie. Firma Finko specjalizuje się w fasadach i ma na koncie szereg realizacji w budynkach o przeróżnych funkcjach.

Zastosowanie fasad szklano-aluminiowych w biurowcach

To pierwsze skojarzenie, jakie pojawia się na samo hasło „zastosowanie fasad szklano-aluminiowych”. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Każdy z nas bez trudu wymieni przykłady spektakularnych biurowców znanych z naszego otoczenia, odbytych podróży, czy ujęć filmowych. I trudno się temu dziwić, bowiem faktycznie fasady szklano-aluminiowe zdobyły popularność dzięki wielu spektakularnym realizacjom w różnych zakątkach świata. 

Dziś fasady szklano-aluminiowe stosowane są bardzo często także w przypadku mniejszych, wręcz kameralnych realizacji. Niezależnie od rozmiarów, nadają bryle nowoczesnego charakteru, lekkości oraz geometrycznego uporządkowania. 

Jak powinien wyglądać nowoczesny biurowiec?

W tym przypadku nie chodzi wyłącznie o kwestie związane z estetyką budynku, ale również jego funkcjonalnością. Fasady pozwalają z jednej strony na dobre doświetlenie wnętrza, a co się z tym wiąże oszczędności zużycia energii elektrycznej. Fasady szklano-aluminiowe w połączeniu z fasadami wentylowanymi są również dobrym rozwiązaniem na rzecz utrzymania odpowiedniej temperatury oraz wilgotności wnętrza. 

Centra handlowo-usługowe z fasadami szklano-aluminiowymi

Kolejnym przykładem szerokiego zastosowania fasad ze szkła i aluminium są różnego rodzaju obiekty handlowe oraz usługowe. Chodzi tutaj nie tylko o doświetlenie, czy nowoczesny wygląd, ale  także stworzenie warunków do tworzenia atrakcyjnych ekspozycji towarów, sklepowych wystaw, czy prezentacji świetlnych logotypów. 

Fasady szklano-aluminiowe w hotelach 

Projektanci hoteli dość często decydują się na zastosowanie fasad szklano-aluminiowych. Szczególnie w miejscach, w których budynek o wyraźnie zarysowanych geometrycznych formach będzie wpasowywał się w otoczenie. Z drugiej strony, takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie ciekawych widoków na okolicę z wnętrza budynku.

Fasady szklano-aluminiowe w obiektach sportowych i rekreacyjnych

W tym przypadku ważna jest estetyka, ale także… oszczędności. Dobrze doświetlone wnętrze hali sportowej, basenu, aquaparku czy siłowni to jeden z najważniejszych aspektów, jakie biorą pod uwagę architekci w porozumieniu z inwestorami. Zdecydowana większość krytych pływalni w Europie posiada fasady o dużych rozmiarach, szczególnie od strony południowej lub południowo-zachodniej, co pozwala na ograniczenie kosztów związanych z poborem energii elektrycznej i ograniczenia potrzeby stosowania sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. 

Fasady szklano-aluminiowe w budynkach administracji publicznej

Więcej na ten temat pisaliśmy w tym artykule. Warto jednak zauważyć, że z powodów wymienionych we wcześniejszych akapitach tego artykułu, fasady szklano-aluminiowe posiadają szerokie zastosowanie w nowoczesnych centrach kultury, galeriach sztuki, a także nowoczesnych szkołach, uczelniach, kampusach uniwersyteckich, czy bibliotekach. 

Nie tylko apartamentowce – czyli zastosowanie fasad w budynkach mieszkalnych

O ile w ubiegłym stuleciu fasady szklano-aluminiowe stosowane były głównie w budynkach mieszkalnych premium, np. w apartamentowcach, o tyle dziś ich spectrum zastosowania jest dużo szersze. Coraz częściej fasady szklano-aluminiowe stosowane są np. na wybranych piętrach bloków mieszkalnych, czy klatkach schodowych. W wielu przypadkach pozytywnie wpływają one na architekturę obiektu, a także doświetlenie wnętrz naturalnym światłem. Znamy przypadku stosowania fasad np. w domach jednorodzinnych, szczególnie o charakterze luksusowych rezydencji. 

Fasady w budynkach przemysłowych

Szkło i aluminium w przemyśle? Oczywiście. Sami znamy przypadek zastosowania elewacji szklano-aluminiowej (o bardzo ciekawej kolorystyce) w hali należącej do… jednej z oczyszczalni ścieków w województwie mazowieckim. Obiekt ten niebawem szczegółowo omówimy w prezentacji wideo. Trwałość, niezawodność oraz praktyczność takich konstrukcji coraz częściej doceniana jest przez inwestorów budujących np. hale produkcyjne.