Jak dbać o okna aluminiowe?

Nasi klienci często pytają nas – jak dbać o okna aluminiowe? Pytanie zupełnie zasadne, bowiem każdemu zależy (nam również!), aby służyły one jak najdłużej, zachowując walory estetyczne i funkcjonalne. Poniżej prezentujemy krótki poradnik.

Jak dbać o okna aluminiowe? Podstawowe informacje

Okna aluminiowe nie są szczególnie wymagające jeśli chodzi o kwestie związane z konserwacją. Dokładamy wszelkich starań, aby produkty, które opuszczają naszą fabrykę, mogły służyć naszym odbiorcom przez bardzo długi czas. To nasze zobowiązanie, a zarazem powód do dumy. Niemniej od

Nasi klienci często pytają nas – jak dbać o okna aluminiowe? Pytanie zupełnie zasadne

użytkownika wiele zależy, czy estetyka oraz funkcjonalność ślusarki aluminiowej zostanie zachowana przez długi czas.

Jak zadbać o okna na budowie?

Po pierwsze pamiętajmy o zabezpieczeniu okien w nowo budowanym obiekcie bezpośrednio po montażu. Chodzi o to, aby podczas prac wykończeniowych domu, biura, czy obiektu użyteczności publicznej, nie doszło do przypadkowych uszkodzeń. Łatwo sobie wyobrazić, że w tej fazie prac może dojść do zarysowania lub zniszczenia okna, czy drzwi. Rynek oferuje wiele możliwości zabezpieczenia okien. Może to być tradycyjna folia o odpowiedniej grubości lub specjalne preparaty, takie jak folia w płynie. 

Czyszczenie okien aluminiowych

Zalecamy systematyczne czyszczenie okien. Szczególnie chodzi o prace związane z usunięciem różnego rodzaju osadów, takich jak kurz, pył, brud etc. Mogą one odkładać się na powierzchni, psując ogólny efekt. Do tego celu warto użyć łagodnych środków. Sprawdzą się najprostsze sposoby jak płyn do naczyń. Specjaliści zalecają jednak stosowanie specjalnych środków, których nie brakuje na rynku. 

W tym punkcie skupmy się na czyszczeniu ram okiennych. Szczególnie warto zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju szczeliny, przetłoczenia oraz okolice uszczelek, gdzie najczęściej odkłada się nalot. W tym przypadku sprawdzi się miękka gąbka lub szczotka. Do tego przygotuj wodę z łagodnym detergentem. Warto uważać, aby w czasie czyszczenia nie używać materiałów lub narzędzi, które mogą doprowadzić do zarysowania powierzchni lakierniczej.

CZYTAJ TAKŻE: Ślusarka aluminiowa w domach jednorodzinnych.

Czy okna aluminiowe należy smarować?

W przypadku każdego produktu wydajemy odpowiednie zalecenia. Ogólnie rzecz biorąc, pamiętajmy, że każda ruchoma część okna lub drzwi, np. zamki czy zawiasy wymagają smarowania preparatami. Płynne działanie może zapewnić np. olej silikonowy. Na rynku znajdziemy także inne preparaty, które doskonale spełnią swoją rolę. Bez trudu kupimy je np. w markecie budowlanym oraz niektórych sklepach z artykułami chemicznymi. 

Okna aluminiowe a korozja

W procesie technologicznym produkcji okien aluminiowych kładziemy ogromny nacisk na to, by nasze produkty były odporne na niepożądane zjawiska. Szczególnie niebezpieczne są uszkodzenia powłoki malarskiej, która może się pogłębiać. W takim przypadku warto zastanowić się nad odpowiednim zabezpieczeniem miejsca lub naprawą ramy. 

Na co zwrócić uwagę?

Tam, gdzie występują otwory drenażowe, warto pamiętać, by nie powstawały w nich zabrudzenia, które mogą być barierą dla odprowadzania wody, czy wilgoci. Przyjrzyj się także stanowi uszczelek, które pełnią bardzo ważną rolę m.in. w zapewnieniu odpowiednich parametrów energetycznych. 

Zapytaj eksperta Finko

Za każdym razem, warto zapytać naszych ekspertów o to, jak postępować z odpowiednim produktem. Dołączamy instrukcje obsługi oraz zalecenia, które pozwolą Wam bez stresu zadbać o okna od Finko i cieszyć się nimi przez długi czas.