Wiosenne porządki? Jak czyścić okna z aluminium?

Jak czyścić okna aluminiowe?

Wiosna coraz bliżej, temperatura wzrasta z dnia na dzień. Warto pomyśleć o porządkach. W tym artykule podpowiadamy, jak czyścić okna z aluminium, by cieszyły oczy jak najdłużej, a także zachowały swoje właściwości – np. kolor.

Jak czyścić okna z aluminium?

Wiele osób, które niedawno zdecydowały się na elementy ślusarki aluminiowej, zadaje konkretne pytania dotyczące jej pielęgnacji. Jak czyścić okna z aluminium? Na początku zaznaczmy, że tego typu stolarka otworowa jest bardzo trwała i odporna na wiele czynników. Warto jednak pamiętać kilka uniwersalnych zasad, które pozwolą cieszyć się oknami, fasadami lub drzwiami z aluminium przez długi czas.

Zaczynamy porządki

Kluczowe jest przygotowanie odpowiednich środków, które będziemy używali w procesie czyszczenia ślusarki aluminiowej. Eksperci zalecają, by porządki rozpocząć od oczyszczenia profili z kurzu i brudu. W tym celu najlepszy może okazać się odkurzacz lub tradycyjna szczotka zmiotka.

W kolejnym etapie przechodzimy do mycia wstępnego. Zanim sięgniemy po detergenty, można przeczyścić ramy wodą z mydłem. Dzięki temu usuniemy luźne zanieczyszczenia. Warto w tym celu przygotować miękką ściereczkę lub gąbkę. W tym przypadku niewskazane jest stosowanie zbyt mocnego nacisku oraz materiałów, które mogą wytworzyć zarysowania powierzchni.

Następnie czas na użycie detergentu. Pamiętajmy, że powinien to być łagodny środek. Na rynku nie brakuje płynów, które są dedykowanie czyszczeniu elementów aluminiowych. Tu również przyda nam się miękka ściereczka lub gąbka.

Istotnym etapem jest spłukiwanie okien czystą wodą. Chodzi o to, by usunąć pozostałości środka do czyszczenia.

CZYTAJ TAKŻE: Narożnik całoszklany – cement, który nadaje charakteru budynkom

Jak czyścić okna z aluminium? – Trudno dostępne miejsca

W zależności od konstrukcji lub rodzaju zastosowanych profili należy zwrócić uwagę na czyszczenie trudno dostępnych miejsc, np. w okolicach łączeń lub przetłoczeń. Wśród domowych sposobów, które pojawiają się na różnego rodzaju forach, jest używanie szczotki z delikatnym włosiem. Są jednak użytkownicy, którzy mówią wprost, że w tym celu stosują… miękką szczoteczkę do zębów. Cóż, każdy sposób, który jest skuteczny i nie grozi zniszczeniem powierzchni, uznajemy za dobry.

Czy można polerować powierzchnie aluminiowe?

Tak, ale wyłącznie specjalnymi środkami, które są do tego przeznaczone. Zastosowanie niewłaściwej techniki i substancji chemicznych może zakończyć się poważnymi uszkodzeniami powierzchni. Nie zalecamy więc eksperymentowania w celu nadawania dodatkowego połysku. Nieuwaga i brak właściwego podejścia może doprowadzić do zupełnie innego efektu, np. powstania mikrozarysowań i matowienia powierzchni.

Tego aluminium nie lubi!

Eksperci od aluminium często podkreślają, że powierzchnie aluminiowe źle reagują na kontakt z wapnem lub mokrym cementem. To oznacza, że przeprowadzając remont, nie warto wychodzić z założenia, że wszystko da się potem doczyścić. Zalecamy zabezpieczanie ślusarki aluminiowej w trakcie prac wykończeniowych, a także remontu nieruchomości. Zaniedbanie, może doprowadzić do powstania odbarwień i plam, które pozostaną już na zawsze. W tym wypadku należy postąpić na przekór powiedzenia „mądry Polak po szkodzie”.