Co to jest dźwignia antypaniczna?

Co to jest dźwignia antypaniczna?

W jednej z wiadomości od Was pojawiło się pytanie „co to jest dźwignia antypaniczna”? Spotkaliście się z nią wielokrotnie w hotelach, czy innych budynkach użyteczności publicznej, być może nawet nie wiedząc, że nosi ona taką nazwę.  W naszych realizacjach to rozwiązanie stosowane jest bardzo często. Spieszymy z wyjaśnieniami.

Co to jest dźwignia antypaniczna

Dźwignia antypaniczna jest elementem stosowanym w drzwiach. Umożliwia szybkie i łatwe otwieranie drzwi np. w sytuacjach awaryjnych oraz przy ewakuacji. Z reguły to poprzeczna belka wysunięta nieco przed płaszczyznę drzwi, której naciśnięcie zwalnia zamek i pozwala na szybkie wydostanie się na zewnątrz.

Co do zasady, to kluczowy element związany z bezpieczeństwem np. we wspomnianych hotelach, centach handlowych, instytucjach edukacyjnych, halach sportowych etc. Słowem – stosuje się ją wszędzie tam, gdzie może przebywać dużo osób. Chodzi o umożliwienie szybkiego opuszczenia wnętrza w sytuacji zagrożenia.

ZOBACZ TAKŻE: Ślusarka aluminiowa w historycznym budynku

Jak działa dźwignia antypaniczna

Omawiany system posiada specjalny mechanizm, który zwalnia zamek/rygiel nawet w sytuacji zamknięcia drzwi na klucz. Jego obsługa jest bardzo prosta. Zwolnienie blokady może nastąpić w wyniku naciśnięcia dźwigni ręką lub pod naporem tłumu. Wówczas drzwi bezproblemowo się otwierają. Umożliwiają tym samym, szybkie wydostanie się na zewnątrz.

Przykłady dźwigni antypanicznej

Przykłady dźwigni antypanicznej już prezentowaliśmy w filmach z naszych realizacji. Ostatnio mechanizm ten zaprezentowaliśmy przy okazji wizyty w Pile w województwie wielkopolskim, gdzie to rozwiązanie zostało zastosowane w wielu miejscach w hotelu Arche Piła. Zachęcamy Państwa do obejrzenia poniższego filmu. Jeśli macie do nas jakieś pytania z przyjemnością na nie odpowiemy. Eksperci Finko czekają!