Szkło i aluminium ciągle w modzie, czyli kilka słów o fasadach

Szkło i aluminium

Połączenie szkła i aluminium w drugiej połowie XX wieku, uważane było za ultranowoczesne. Co ciekawe, do tej pory nic się nie zmieniło. Aluminiowe fasady z dużymi przeszkleniami nadal stosowane są zarówno w budynkach biurowych, jak i handlowych, a nawet w budownictwie mieszkalnym! Minimalistyczny styl, nowoczesne profile oraz energooszczędność to atuty, które nadają takim rozwiązaniom ponadczasowy charakter.

Szkło i aluminium w architekturze

O szklanych domach pisał już Stefan Żeromski w latach dwudziestych  XX wieku. Ta literacka wizja z użyciem szkła i aluminium na dobre mogła się zrealizować dziesięć lat później, o czym piszemy tutaj. W czasach, w których świat pogrążał się w tzw. Wielkim Kryzysie, Amerykanie rozpoczęli stosowanie profili aluminiowych z przekładkami termicznymi. To był jednak początek. Przez kolejne dekady inżynierowie na całym świecie, a w szczególności w USA oraz Azji, intensywnie rozwijali technologię produkcji. Nie bez przyczyny drugą połowę XX wieku często określa się w architekturze czasem, w którym szkło i aluminium odegrało ogromną rolę.

CZYTAJ TAKŻE: Ślusarka aluminiowa w budynkach użyteczności publicznej.

Dzięki rozwojowi technologii szklane fasady coraz odważniej stosowano zarówno w niewielkich obiektach handlowych, jak również w imponujących drapaczach chmur. Dziś, mimo upływu czasu fasady szklano-aluminiowe, m.in. słupowo-ryglowe są nadal chętnie stosowane. Nie są to jednak te same konstrukcje, jakie występowały w nieodległej przeszłości. Współczesne fasady cechuje coraz dłuższa trwałość, odporność na warunki atmosferyczne, oraz imponującą energooszczędność.

Fasady od Finko

Nasze fasady spotkać można zarówno w wysokich budynkach, jak i niewielkich inwestycjach. Stosujemy nowoczesne systemy aluminiowe oferowane przez liderów w branży, oraz wysokiej jakości szkło, które oprócz estetyki odgrywa ważną rolę w obszarze izolacyjności cieplnej. Nasi eksperci dokładnie analizują przedstawione projekty i z ogromną precyzją rozrysowują fasady z dbałością o najmniejsze szczegóły. Wszystko po to, by w pełni oddać zamysł architekta oraz oczekiwania inwestora.

 Zrealizowane projekty z fasadami słupowo-ryglowymi mogą państwo zobaczyć na naszym kanale YouTube Finko TV. Przykładowy film znajduje się poniżej