Jak wybrać kolor ślusarki aluminiowej? 

Jak wybrać kolor ślusarki aluminiowej? 

Przed tym pytaniem stają bardzo często architekci i inwestorzy – jak wybrać kolor ślusarki aluminiowej? Na całe szczęście dysponujemy niemal nieograniczoną paletą barw i każdy znajdzie coś dla siebie. O czym powinniśmy wiedzieć, podejmując taką decyzję?

Trudny wybór – Jak wybrać kolor ślusarki aluminiowej?

Jak wybrać kolor ślusarki aluminiowej? Najprościej odpowiedzieć „kwestia gustu”. Wiele jednak zależy od takich parametrów, jak bryła, zastosowanie, a także położenie budynku. Są sytuacje, w których konieczne jest nawiązanie do sąsiadujących budynków w jednym kompleksie. Może się również zdarzyć, że kluczowa będzie na przykład… kolorystyka identyfikacji wizualnej firmy. Znamy przypadki, w których ślusarka była dostosowana do logotypu firmy, lub dotychczasowej praktyki, a nawet tradycji.

W tym zakresie warto porozmawiać z architektem, który zwróci uwagę na dopasowanie kolorystyki okien i drzwi do elewacji, czy pokrycia dachowego. Z pewnością doradzi najlepsze rozwiązania, pozostawiając ostateczną decyzję inwestorowi.

Jakie są najpopularniejsze kolory okien i drzwi aluminiowych

Obecnie najpopularniejszymi kolorami w przypadku ślusarki aluminiowej są: czarny (RAL9005) oraz ciemnografitowy (RAL9016). Można je dziś spotkać w przeróżnych realizacjach, od budynków użyteczności publicznej, przez biurowce, po inwestycje prywatne. Nie oznacza to jednak, że wybór klientów ogranicza się wyłącznie do tych wariantów. W Finko oferujemy znacznie więcej!

Do wyboru do koloru

Klienci do wyboru mają właściwie całą paletę RAL. Jesteśmy w stanie wykonać ślusarkę w praktycznie każdym kolorze znajdującym się w tym systemie standaryzacji. Ponadto oferujemy kolory drewnopodobne. W tym przypadku konieczny jest wybór z oddzielnej palety, którą zobaczycie na filmie poniżej.

Paleta RAL

Paleta RAL jest systemem standaryzacji kolorów. Jest bardzo popularnym rozwiązaniem zarówno w projektowaniu, jak i architekturze. Posiada także szerokie zastosowanie w przemyśle. Nazwa RAL to skrót do niemieckiej nazwy Instytutu do spraw Jakości i Gwarancji Reichsausschuss für Lieferbedingungen. Choć na przełomie lat 70-tych i 80-tych zmienił on nazwę na Niemiecki Instytut Jakości i Oznaczeń Deutsches Institut für Gütesicherung und Kennzeichnung skrót RAL pozostał.

Co ciekawe, historia palety RAL sięga lat dwudziestych XX wieku. Od tego czasu system kolorów definiowany za pomocą numerów kodowych mocno przyjął się na całym świecie.