Fasada słupowo-ryglowa na klatce schodowej

fasada słupowo-ryglowa na klatce schodowej

Architekci projektujący bloki mieszkalne, stosują przeróżne rozwiązania, które zwiększają atrakcyjność wizualną nieruchomości. Jednym z nich jest fasada słupowo-ryglowa, która coraz częściej spotykana jest w pionach klatek schodowych. W tym wpisie pokażemy dwa takie przykłady z Radomia, w których zdecydowano się na produkty Finko.

Fasada słupowo-ryglowa na klatce schodowej – o co chodzi?

O fasadach słupowo ryglowych pisaliśmy już wcześniej. Przypomnijmy. To populary rodzaj konstrukcji fasadowej, który możemy zaobserwować na różnych budynkach, to już nie tylko biurowce, centra handlowe, czy baseny, a także bloki mieszkalne. Składa się ona z pionowych słupów i poziomych rygli, które stanowią swoisty szkielet dla przeszkleń oraz innych elementów. Jak pokazuje nasze doświadczenie, fasada słupowo-ryglowa na klatce schodowej to bardzo popularne rozwiązanie.

To przede wszystkim bardzo estetyczne, ale i praktyczne rozwiązanie.

Pomysł na klatkę schodową

Na początek pierwszy przykład: nowo wybudowane osiedle Enklawa w Radomiu. – Przeszklenia na klatkach schodowych można zrealizować na dwa sposoby. Albo decydując się na otwory, które wypełnimy oknami. Albo zostawiając duży otwór na wysokość całej klatki schodowej, który możemy zabudować fasadą słupowo-ryglową – tłumaczy Krzysztof Bzdzikot, ekspert ds. ślusarki aluminiowej z firmy Finko. W przypadku tej lokalizacji zdecydowano się właśnie na to drugie rozwiązanie.

Fasada nadaje budynkowi nowoczesnego charakteru, a także wpływa na doświetlenie części wspólnej. Z zewnątrz widzimy całość przeszklenia. Dokładnie rzecz ujmując, są to pasy przezierne (doświetlające klatkę) oraz nieprzezierne (zasłaniające elementy konstrukcyjne). Jak to wygląda? Dokładnie omówiliśmy to w poniższym filmie

Ciekawa fasada na klatce schodowej

Innym przykładem zastosowania fasady na klatce schodowej jest budynek wielorodzinny zlokalizowany w centrum Radomia. W tym przypadku fasada nadaje charakteru całej bryle. Przełamuje jej geometrię i niejako dominując od strony głównego wejścia. To fasada zamontowana na wycinku koła. Nie jest to rozwiązanie często stosowane i między innymi z tego powodu dość oryginalne. Zachęcamy do obejrzenia filmu z tej realizacji poniżej, a także subskrybowania naszego kanału. Znajdą tam Państwo wiele ciekawych realizacji oraz – mamy nadzieję – inspiracji.