Ogród zimowy ze szkła i aluminium

Dodatkowa, nowoczesna przestrzeń przy Twoim domu

Ogród zimowy to nie tylko doskonały pomysł na powiększenie przestrzeni naszego domu. To także rozwiązanie, które pozwala stworzyć wyjątkowe miejsce do odpoczynku, pracy, treningu, spotkań, czy zabaw dla dzieci. Ogromne możliwości w tym zakresie daje wykorzystanie systemów okienno-drzwiowych z aluminium, oferowane przez firmę FINKO.

 

Ogród zimowy ze szkła i aluminium

Nowoczesny i dostosowany do preferencji użytkownika design, doskonałe właściwości termiczne oraz komfort codziennego użytkowania – to główne (choć nie wszystkie) zalety ogrodów zimowych konstruowanych z wykorzystaniem systemów okienno-drzwiowych z aluminium. To rozwiązanie stosowane dziś na całym świecie, doskonale sprawdza się w polskich warunkach klimatycznych. Gwarantuje trwałość i wygodę na lata.

Ogrody zimowe, nazywane też czasem oranżeriami, nie są niczym nowym w architekturze. Budowane były przy dworach i pałacach np. w XVIII i XIX wieku. Oczywiście w zupełnie innej technologii. Dawały one dodatkową przestrzeń do wypoczynku, spotkań i zabawy w każdej porze roku. Dziś ich funkcja jest podobna, choć sposób ich tworzenia zupełnie inny.

Dodatkowa przestrzeń dla każdego domu

Jak twierdzi ekspert firmy Finko, Krzysztof Bździkot, ogrody zimowe nie są jeszcze zbyt często planowane już na etapie projektowania domu, choć zauważa w tym względzie trend wzrostowy. Najczęściej ogrody zimowe powstają przy już istniejących domach posiadających taras.

„Taras to najlepsze miejsce dla ogrodu zimowego. Czasem klienci chcą zagospodarować istniejący taras. Zdarza się jednak, że z myślą o ogrodzie zimowym dobudowują nowy i tam pojawiamy się my, z naszymi rozwiązaniami” – powiedział Krzysztof Bździkot.

Ogród zimowy. Jaką technologię wybrać?

Technologia cały czas się zmienia. Tak jak kiedyś okna były jedno, czy dwuszybowe, a dziś mamy trzyszybowe, tak samo w ogrodach zimowych stosowane są już trzy szyby. Są też dostępne doskonałe profile aluminiowe, które gwarantują, że nasz ogród zimowy wytrzyma lata i zagwarantuje nam wysoki komfort użytkowania.

Obecnie, na rynku spotkać też można gotowe systemy łączenia aluminium z PCV, przykryte poliwęglanem, jednak jak zauważa nasz ekspert,  w Polsce raczej nie sprawdzą się jako całoroczna zabudowa. „Chodzi głównie o warunki atmosferyczne, np. obciążenie śniegiem, termikę, dlatego my bazujemy na aluminium izolowanym termicznie oraz szybach zespolonych” – tłumaczy.

Design aluminiowych ogrodów zimowych

Konstrukcje aluminiowe można lakierować na wiele sposobów. Można je również pokrywać drewnopodobnymi powłokami. To wszystko sprawia, że ogród zimowy da się dostosować do każdego domu, do wyglądu okien, lub innych elementów architektury. „Ogród zimowy można skomponować zarówno z bryłą domu bardziej tradycyjnego, jak i nowoczesnego. Nie jest to zatem rozwiązanie jedynie dla nowych budynków. Wszystko za sprawą różnego rodzaju dodatków, które pozwolą nam stworzyć odpowiedni klimat” – mówi Bździkot.

Faktycznie, każdy projekt jest dostosowany do konkretnego domu. Na rozmowę z przedstawicielem firmy, która stworzy nam ogród zimowy, warto zabrać ze sobą projekt domu, ewentualnie zdjęcia. Wspólnie trzeba zastanowić się nad tym, gdzie zastosować przeszklenie, a gdzie wypełnienie. Charakter obiektu może być fantastycznie dopełniony przez zastosowanie przesłon, żaluzji, czy rolet.

Kompozycja ogrodu zimowego

W przypadku omawianych konstrukcji można zastosować przeróżne rozwiązania: pełne przeszklenia, drzwi składane harmonijkowo, drzwi przesuwne, okna uchylne i otwierane. W przypadku ścian bocznych nie ma większych ograniczeń. Trzeba się jednak liczyć z nimi w przypadku materiałów używanych przy dachach – chodzi przecież o trwałość, komfort i bezpieczeństwo domowników i naszych gości.

W nowoczesnych ogrodach zimowych stosuje się  zarówno szyby bezbarwne, jak i szyby przeciwsłoneczne. W miejscach szczególnie narażonych na uderzenia konieczne jest szkło hartowane.

Na etapie projektowania warto przedyskutować sprawę ze specjalistą od danego systemu. Trzeba bowiem już na początku przewidzieć sposoby izolacji, ogrzewania, klimatyzacji, czyli wszelkich instalacji, jakie mogą się pojawić w takim miejscu.

Ogród zimowy – jakie formalności?

Każde roboty budowlane wymagają zgłoszenia do miejscowego wydziału budownictwa. W przypadku większych konstrukcji organ może wymagać od nas pozwolenia na budowę oraz projektu. W większości jednak przypadków wszystko zamyka się na zgłoszeniu takiej inwestycji.

„Inaczej będzie w przypadku, w którym dom posiada już taras, a inaczej, kiedy planujemy dopiero budowę nowego, przestronnego tarasu, który chcemy zamknąć ogrodem zimowym. Zatem w każdym przypadku wydział budownictwa będzie podejmował decyzje indywidualnie” –wyjaśnił Krzysztof Bździkot z firmy FINKO.