Szyby laminowane

Szyby laminowane– to szyby, które w zależności od budowy zapewniają różne funkcje – chronią przed włamaniem, ograniczają ryzyko zranienia odłamkami szkła w przypadku ich rozbicia oraz ryzyko wypadnięcia, a ze względu na to, że standardowo szyba, która zapewnia funkcję ochronną jest grubsza od drugiej szyby w zestawie oraz zawiera folie PVB mające pewne właściwości tłumienne, szyby charakteryzują się lepszymi parametrami ochrony przed hałasem. Filtrują również większość promieni UV, co pozwala na maksymalną ochronę wszelkich elementów narażonych na oddziaływanie promieni słonecznych.

Do zespolenia szyb stosuje się szkło laminowane (norma PN-EN ISO 12543-1,2,3,4,5,6 „Szkło warstwowe i bezpieczne szkło warstwowe”), które składa się z dwóch lub więcej tafli połączonych ze sobą za pomocą jednej lub wielu folii PVB (poli-winylo-butyralowej). Proces ten odbywa się w autoklawie w temperaturze około 115°C i pod ciśnieniem około 10 at. Wcześniej podczas przygotowania tafli do klejenia należy odpompować powietrze z przestrzeni międzyszybowej, w której znajduje się już folia PVB.

Cechy szkła laminowanego
  • w przypadku pęknięcia szkła, folia lub folie PVB powstrzymują fragmenty szkła na miejscu,
  • różnicując ilość i grubość poszczególnych warstw, otrzymuje się szkło laminowane o odmiennych właściwościach fizycznych,
  • folie PVB mogą być bezbarwne, mleczne lub w niektórych przypadkach kolorowe, istnieje także możliwość zalaminowania między szybami nadruków lub elementów graficznych.

W zależności od budowy szyby laminowanej wchodzącej w skład szyby zespolenie posiada odpowiednią klasę zabezpieczenia, które zdefiniowane zostały w normie PN-EN 356 poprzez określenie jaką próbę wytrzymałości musi przejść dana szyba, aby zyskać daną klasę. Próbę przeprowadza się przez jednokrotne lub wielokrotne uderzenie kuli stalowej (3 – krotne) o masie 4,11 kg spadającej swobodnie z określonej wysokości (od 1,5 m do 9 m) na testowane szkło (1100 x 900 mm) umieszczone poziomo. Połączone punkty uderzeń tworzą trójkąt równoboczny o 13 centymetrowych bokach. Wysokość upadku zmienia się w zależności od klasy szkła. Nawet po trzecim uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

 KLASA TESTY WYNIKI
P1A3 uderzenia kuli w trójkącie – wysokość 1,5 mnie przebite
P2A3 uderzenia kuli w trójkącie – wysokość 3 mnie przebite
P3A3 uderzenia kuli w trójkącie – wysokość 6 mnie przebite
P4A3 uderzenia kuli w trójkącie – wysokość 9 mnie przebite
P5A3×3 uderzenia kuli w trójkącie – wysokość 9 mnie przebite

Klasa P5 –to taki sam test jak w przypadku klas P1 do P4, przy czym powtarzany 3 razy z wysokości 9 m. Nawet po dziewiątym uderzeniu kula nie powinna przebić szkła.

Klasa P6 do P8 – próbka szkła umieszczona pionowo wytrzymuje uderzenia mechanizmu o odpowiednim ciężarze wyposażonego w siekierę i młot, aby tworzyć otwór 40 x 40 cm, zwyczajowo przyjmowany za pozwalający na przejście człowieka. Ilość uderzeń koniecznych do wykonania tego otworu określa klasę szkła bezpiecznego.

 KLASA TESTY WYNIKI
P6Amłot i siekiera, od 30 do 50 uderzeńOtwór 40 x 40 cm nie wykonany
P7Amłot i siekiera, od 51 do 70 uderzeńOtwór 40 x 40 cm nie wykonany
P8Amłot i siekiera, powyżej 71 uderzeńOtwór 40 x 40 cm nie wykonany
katalog produktów

Pobierz katalog produktów Finko

Rozwiązania dla architektury, okna, drzwi, fasady.
Pobierz katalog
Zapytaj o produkt

Zapytaj o ten
produkt

Zadzwoń lub napisz i porozmawiaj z ekspertem
+48 662 168 060 +48 48 618 00 29

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z obsługą zapytania przesłanego poprzez ten formularz. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne aby uzyskać odpowiedź na zapytanie. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo do dostępu do moich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych jest Finko Michał Kowalczyk, 26-650 Przytyk, ul. Targowa 16. Więcej do tym, jak przetwarzamy dane znajdzie w polityce prywatności.

* Pola oznaczone gwiazdką są wymagane